Ciąża to dla większości kobiet najważniejszy okres w życiu. Ogromna radość, euforia oraz pozytywne emocje przeplatają się często ze stresem, lękiem, obawą o zdrowie dziecka. Do tego dochodzą zmienne reakcje organizmu, mdłości, złe samopoczucie. Ciąża to czas ogromnego wysiłku dla organizmu, nie tylko fizycznego. W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Jest to bowiem czas w którym kobieta musi zapewnić odpowiednią ilość  witamin i minerałów nie tylko sobie ale przede wszystkim dziecku.

Podstawowym paliwem energetycznym dla mamy i dziecka są węglowodany, czyli tzw. cukry. Najlepiej, by pochodziły z węglowodanów złożonych, zawartych w produktach zbożowych, ziemniakach, kaszach, ryżu, warzywach i owocach. W diecie kobiety ciężarnej nie powinno zabraknąć ryb  dostarczających cennego białka, witamin, a zwłaszcza  nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają istotną rolę w rozwoju mózgu dziecka.

Ważnym elementem diety w ciąży powinny być jajka. Dostarczają one organizmowi witaminy B12, która jest niezbędna dla wytworzenia prawidłowego układu nerwowego u płodu. Oprócz tego zawierają one wiele innych składników, takich jak żelazo, wapń, lecytyna i kwas foliowy.

W okresie ciąży należy ograniczyć lub wyeliminować picie kawy oraz mocnej herbaty (niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu!), ponieważ napoje te wypłukują z organizmu wapń.

Podczas ciąży należy zrezygnować z surowego mięsa, surowych ryb, surowych jajek oraz serów pleśniowych gdyż mogą one być źródłem zakażenia salmonellą lub toksoplazmozą.