Zdrowe odżywianie dla większości osób oznacza ograniczenie spożycia tłustego mięsa, białego pieczywa czy słodyczy oraz spożywanie większych ilości warzyw i owoców. Oczywiście jest w tym dużo prawdy jednak ułożenie zdrowej diety wymaga indywidualnego podejścia. Inna będzie dieta dla osoby z insulinoopornością, a inna dla osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Czasem produkty powszechnie uważane za zdrowe mogą być dla niektórych grup osób szkodliwe. Dlatego ważne jest obserwowanie swojego ciała, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i próba doboru najlepszej diety.

Prawidłowa dieta to przede wszystkim regularne dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednio dobranych  ilościach i proporcjach.

W każdej prawidłowo przygotowanej diecie powinny znaleźć się warzywa stanowiące główne źródło witamin, błonnika pokarmowego i fitozwiązków. Regularne spożywanie warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy i zawału serca ponadto obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Według najnowszych zaleceń żywieniowych powinniśmy spożywać nawet 9 porcji warzyw i owoców każdego dnia. W praktyce oznacza to, że warzywa powinny znajdować się w każdym naszym posiłku. Jedną z podstawowych zasad zdrowego żywienia jest regularność spożywania posiłków. Optymalnie należy spożywać posiłek co 3-4 godziny w ilości 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Prawidłowo skomponowana dieta powinna zapewnić dostarczenie organizmowi odpowiednich proporcji białek, węglowodanów i tłuszczy.

Aby zachować właściwości odżywcze potraw istotny jest również sposób ich przygotowania. Potrawy powinny być w głównej mierze gotowane w wodzie, na parze, duszone a nie smażone w głębokim tłuszczu. Należy również zmniejszyć użycie soli.